Svojevremeno, folklor je bio jedna od najstalnijih aktivnosti koja se u Gradu Slavonskom Brodu nudila mladima. Danas, zbog bogate i raznolike ponude, to više nije tako. No, bez obzira na situaciju, Folklorni ansambl Brod, utemeljen 1948. godine pod nazivom Radničko kulturno umjetničko društvo Đuro Đaković, i dalje živi i ostaje prepoznatljiv po stilskom pjevanju i originalnim vlastitim nošnjama folklorne baštine koju predstavlja. Koji su to izazovi s kojima se susreće, kako privući mlade plesače, pjevače i svirače, ali i zašto se upisati baš u FAB, rekao nam je njegov dugogodišnji predsjednik, Josip Perčević:
- Svjesni smo situacije, no ona još uvijek nije zabrinjavajuća. Spašava nas Škola folklora za najmlađe, u koju su upisana djeca predškolskog uzrasta te nižih razreda osnovne škole, što je ujedno i najbrojnija skupina naših članova koji će za neko vrijeme stasati za prvi ansambl. Imamo i ekipu koja je već u prvom ansamblu, naše srednjoškolce, ali i onu u ansamblu veterana. Redovito radimo sa svima. Broj nije tako velik kao što je nekada znao biti, štoviše prepolovio se, ali zadovoljni smo jer 150 članova koje danas brojimo nije ni malo. No, ono što nas je osjetno poljuljalo je opadanje članova tamburaškog sastava. Naime, zadnja tri mjeseca prošle i prvi mjesec ove godine nismo imali glazbenog voditelja, zbog odlaska našega Nikole Novosela na operaciju kuka. Za to vrijeme tamburaši nisu vježbali, što je rezultiralo smanjenjem motivacije i ispisivanjem članova. Sada se sve to polako vraća na staro, no i dalje se osjeti taj gubitak. Ansambl je nekada u svako doba mogao dati cjelovečernji koncert. Danas se za takvo što moramo puno uvježbavati, kombinirati sa dva ansambla, uključiti i veterane i prvi, pa čak i dječji, ansambl.
Folklorni ansambl Brod do sada je sudjelovao na mnogobrojnim nastupima, smotrama, festivalima i turnejama u Hrvatskoj, a i redovan je sudionik značajnih međunarodnih folklornih festivala u svim krajevima svijeta.
- 15 godina zaredom smo išli u Umag na ljetnu turneju, gdje smo odradili deset cjelovečernjih koncerata. To je bio zaista zahtjevan program, koji nije mogao dati baš svaki ansambl u Hrvatskoj. Brojimo i puno sudjelovanja na međunarodnim folklornim festivalima. Obišli smo sve države u Europi- bili smo u Turskoj, Egiptu i mnogim drugim državama u kojima smo imali turneje od dvadeset dana. U Portugalu i Španjolskoj smo jednom bili na čak četiri festivala odjednom- prisjeća se Perčević.
Predsjednik FAB-a u navedenoj je ulozi punu 31 godinu. Saznali smo što se otada promijenilo, na čemu se trenutno radi, ali i je li pandemija utjecala na rad ansambla.
- Prije mog dolaska, situacija je bila puno lošija no što je sada. No, ova pandemija je zasigurno jedan od razloga zbog kojeg smo u zadnje vrijeme osiromašili članovima, budući da smo bili uskraćeni za nastupe. Ako nema nastupa, nema ni uvježbavanja za iste, kao ni susreta. Tješi me, ali istovremeno i žalosti činjenica da je svugdje tako. Nekidan sam bio na skupštini CIOFF-a (međunarodna organizacija, International Council of Organizations of Folklore Festival and Folk Art) u Buševcu, gdje sam od brojnih kolega i prijatelja saznao da i njih muči isti problem- manjak članova, gubitak prostora za rad i slično. No, ponavljam, sretni smo i zahvalni na podmlatku zbog kojega vjerujem da ćemo opet stasati u ansambl kakav smo bili. Neće biti lako i trebat će vremena, ali uzdam se u naše voditelje, za koje znam da će odraditi kvalitetan posao- iznosi Perčević.
Ansambl svoje članove nije gubio samo zbog pandemije. Postoji tu još nekoliko razloga, a jedan od njih je zasigurno i povećan opseg obaveza koje imaju mnoga djeca završnih razreda srednjih škola, poput priprema za maturu, zbog čega isprva prorijede svoje dolaske na probe da bi na posljetku potpuno prestali dolaziti.
- To nam je oduvijek tako. Mnogi naši članovi, nakon srednjih škola, upisuju fakultete izvan Slavonskog Broda, ali sretni smo kada čujemo da su nastavili plesati, pjevati ili svirati u nekim drugim ansamblima- govori.
Inače, sa starijim pjevačima radimo jednom tjedno, odnosno svaki petak. S mlađima trenutno uvježbavamo marijanske pjesme za nadolazeći koncert u trajanju od preko jednoga sata. Pripremamo ih za nastupe na Brodskom kolu, kojih smo i organizatori, te za Smotru dječjeg folklora- nastavlja.
Zanimalo nas je kakvi su im planovi za budućnost.
Ove smo godine dobili poziv za jedan od najvećih i najznačajnijih festivala folklora u Europi, koji će se održati u Poljskoj, no morali smo ga odbiti. Za takav jedan zahtjevan festival od sedam dana i programe dva puta dnevno se jednostavno nismo imali vremena pripremiti. Imali smo i ugovorenu turneju u Ukrajinu, no izgleda da će sve morati još malo pričekati. Bez obzira na to hoće li pandemija prestati ili ne, za ovu godinu smo manje-više sve odgodili. No, ono što planiramo, kao jedan mali podstreh, je djecu starijeg uzrasta povesti na more. Njihovi su voditelji, Igor Ilić i Katarina Bjelobrk, bili vrlo aktivni, a djeca jako vrijedna i mislim da su svakako to i zaslužili- otkriva nam Perčević.
Zašto se upisati baš u FAB?
- Puno je razloga. Novi članovi, prije svega, mogu očekivati jedno lijepo druženje kroz koje će svašta naučiti i izgraditi se kao osobe. Kada sam tek došao na ovo mjesto, imao sam dva cilja koja sam htio ostvariti- da članovi Upravnog odbora budu roditelji upisane djece i da stručni voditelji imaju pedagošku naobrazbu. Jer, koliko mi je stalo da nam članovi budu dobri plesači, toliko mi je stalo da budu i dobri ljudi; da, pored plesa, nešto životno nauče i to ponesu sa sobom. Također, nastojimo da djeca budu i dobri učenici jer oni koji su loši, ne mogu s nama putovati. Slobodno mogu reći da smo jedna vrsta pomoći i roditeljima i školi. Ali, ono što djecu posebno veseli su upravo ta putovanja, kojih u FAB-u zaista bude pregršt- odgovara.
Za one koje zanima, probe dječjeg uzrasta i prvog ansambla FAB-a se održavaju ponedjeljkom i četvrtkom, a za veterane petkom, kada se održavaju i dodatne probe s tamburašima.
- Probe za djecu traju jedan školski sat, a za ostale dva sata. Mjesečna članarina iznosi 50,00kn, što će se stupanjem eura na snagu zasigurno promijeniti u 10€. To bi bilo prvo povećanje unatrag dvadeset godina. No, mislim da je prednost što, ako imate više djece iz iste obitelji u folkloru, plaćate samo za jedno. Bez obzira koliko je djece. Naši članovi ne moraju posjedovati ni nošnje ni glazbala jer mi imamo sve i sve održavamo- dodaje Perčević.
Mi FAB-u svakako želimo još puno nastupa, natjecanja i putovanja, no prije svega novih članova.
Ljubitelji folklora i tradicije imaju priliku postati dio jednog od najpoznatiji...
10.01.2025. u 18:00
U prostoru knjižare franjevačkog samostana u Slavonskom Brodu, u nedjelju, 5. si...
10.01.2025. u 16:00
U Rešetarima je jučer održano šesto izdanje manifestacije „Šokačko jahanje“, koj...
06.01.2025. u 17:00
Muzej Brodskog Posavlja ostvario je značajnu potporu Ministarstva kulture i medi...
04.01.2025. u 18:00
Sinoć je u Rešetarima održan tradicionalni koncert “Rešetari...
28.12.2024. u 16:00
Blagdan sv. Stjepana u Slavonskom Brodu i ove će godine biti obilježen uz glazbu...
26.12.2024. u 14:00
Gradska knjižnica Slavonski Brod poduzela je značajan korak prema modernizaciji...
21.12.2024. u 08:00
Slavonski Brod priprema se za glazbenu poslasticu krajem godine! Aco Pejović, je...
16.12.2024. u 10:00
Ansambl narodnih plesova i pjesama „Lado“, simbol hrvatske tradicijs...
14.12.2024. u 12:00
Na svečanoj dodjeli 32. Nagrada hrvatskog glumišta, održanoj u nedjelju u...
03.12.2024. u 15:00
Ljetos je Slavonski Brod postao pozornica za snimanje kratkog filma "Čuvar&...
27.11.2024. u 20:00
U petak, 29. studenog, s početkom u 18 sati, Likovni salon "Vladimir Becić&...
26.11.2024. u 20:00
Pavle Matuško, mladi glumac iz Slavonskog Broda, nedavno je postao član a...
22.11.2024. u 18:00
Na današnji dan prije 99 godine u tadašnjem Brodu na Savi rođ...
22.11.2024. u 16:00
Slavonski Brod će od 22. do 24. studenoga 2024. postati središte harmonik...
21.11.2024. u 18:00
U velikoj dvorani Državnog arhiva u Slavonskom Brodu, 19. studenog 2024., otvore...
20.11.2024. u 10:00