Od ukupno 359 bolničkih ginekologa u Hrvatskoj, zakonski reguliran i legalan zahvat prekida trudnoće na zahtjev žene do 10. tjedna u javnim bolnicama pristaje raditi 164 ginekologa, dok ih 195 to odbija. Sve bolnice čiji su se liječnici pozvali na savjest, za poslove pobačaja angažirale su liječnike iz neke druge ustanove, kojima onda plaćaju dodatno, ili pak imaju ugovore s onom ustanovom u kojoj se zahvat obavlja. Time su ispunile zakonsku obvezu. O ovoj aktualnoj temi razgovarali smo s dr. Tomislavom Vlajnićem, voditeljem Odjela za ginekologiju i opstetriciju Opće bolnice “Dr. Josip Benčević”, i saznali kakva je situacija s prizivom savjesti na brodskom rodilištu:
- Situacija je otprilike kao i u cijeloj Hrvatskoj. Nemedicinski i medicinski djelatnici već dugo imaju pravo na priziv savjesti, što je uostalom i njihovo građansko pravo, i prema objavi Ujedinjenih naroda i prema zakonskim propisima Europske unije, iako se ono u zadnje vrijeme učestalo konzumira. Naša bolnica spada u veće u Hrvatskoj te je tako i pozicionirana. Imamo dosta ljudi koji rade (pobačaje), što je dobro, za razliku od manjih bolnica u kojima se te brojke svode na jednog čovjeka ili njih nekoliko. Naši se djelatnici također pozivaju na priziv savjesti, kako srednje stručne spreme, tako i liječnici ginekolozi. U brodskoj bolnici trenutno radi 11 ginekologa specijalista, od kojih znamo da njih 6 ima priziv savjesti, te uz koje imamo još 7 specijalizanata. Njih je 4 sa prizivom savjesti. Inače nisam sklon govoriti o brojkama, no ovom prilikom ću ipak reći da ih je 50% sa prizivom savjesti, a oni, zbog potrebe rada, podnose pisani zahtjev za korištenjem istoga, tako da uvijek unaprijed znamo s kime od osoblja raspolažemo. Zaposlenih medicinskih sestara na Odjelu ima 52, od kojih je 11 sa prizivom savjesti. Imamo i anesteziologa s prizivom, no nisam siguran u točan broj. Međutim, iz navedenoga možemo vidjeti da je brojka onih koji ne konzumiraju to pravo dovoljna da pokrije sve potrebe pacijentica koje žele obaviti zahvat prekida trudnoće ili in vitro fertilizacije. No, naši prizivi savjesti vezani su isključivo za pobačaje- otkriva.
Zanimalo nas je kakvo mišljenje prevladava u brodskoj bolnici vezano za situaciji s gđom Čavajdom te smatra li se da se zakoni trebaju regulirati.
- Kod nas je, na Odjelu, bilo dosta rasprava konkretno o toj situaciji, a ono što mogu reći je da se, nažalost, takve stvari događaju, pa čak i kod nas, u našoj ustanovi. Postavlja se pitanje zašto se nije definiralo da se do 22. tjedna obavljaju pobačaji, a nakon toga vremena porođaji. Postoji razlika između porođaja i induciranog porođaja u odnosu na prekid trudnoće. Mi, zakonskom procedurom vezanom za prvostupanjsku komisiju u Slavonskom Brodu, radimo prekide trudnoće poslije 12., odnosno 10. tjedna trajanja trudnoće i do sada nismo imali nikakvih pritužbi pacijentica. Možda smo jednom ili dvaput u zadnjih par godina bili prisiljeni poslati pacijenticu na drugostupanjsku komisiju, budući da nismo mogli zadovoljiti potrebe prekida trudnoće nakon 22. tjedna. Kada bi bili u situaciji nedostatka ginekologa koji bi to radili, zasigurno bi se odlučili na vanjske suradnike. No, loša je situacija s navedenim u našem okruženju, zbog čega pacijentice na takav zahvat dolaze u OB “Dr. Josip Benčević”. Općenito, prekidi trudnoće su u nekadašnje vrijeme bili dosta učestali, što danas, u brodskoj bolnici, nije slučaj (u hrvatskom smo prosjeku), no postoje dijelovi zemlje u kojima je to i dalje uobičajeno, kao i oni u kojima navedeno nije baš praksa. Mi se svakako zalažemo za preventivu, odnosno korištenje kontracepcijskih sredstava, koje je, nažalost, isto u hrvatskom prosjeku (36% pacijentica koristi kontracepciju). No, recimo, europski prosjeci su otprilike preko 25%- ističe dr. Vlajnić i dodaje:
- Zakoni su donešeni davno i relativno su dobri. Dakle, u Hrvatskoj je skoro pa isti zakon danas kao i onaj iz 1978. godine. Napominjem da dijete poslije 22. tjedna trudnoće može preživjeti. Postoje zemlje koje dopuštaju prekid trudnoće zbog različitih bolesnih stanja djeteta. U takvim se slučajevima dijete porodi živo, nakon čega ide na posvajanje u neku drugu zemlju. Konkretno govorim o Italiji i Švicarskoj. Primjerice, dijete sa Downovim sindromom porođeno prekidom trudnoće u Italiji ide na posvajanje u Švicarsku. Nažalost, situacija poput one s gđom Čavajdom ima svakodnevno. Smatram da ona ima velikih problema i kao pacijentica i kao majka, ali zahvat koji je odabrala nikako nije pobačaj, već porođaj. On može biti spontani i operativni. I jedan i drugi traju satima, a sve je povezano s neugodnim osjećajem i bolovima. Tako da je gđa Čavajda pacijentica kojoj svakako treba pomoći i potruditi se da ostane živa i zdrava. Što se tiče eksponiranja, to mogu prihvatiti kao dobro samo zato što se ponovno razgovara o toj temi i pronalazi najkvalitetniji odgovor. No, kakav će točno bti zakon, pitanje je koje bi trebalo biti potencirano strukom, a ne politikom.
Dr. Vlajnić nam je rekao i nešto više o zakonskoj regulativi brodske bolnice u slučaju pobačaja na zahtjev pacijentica.
- U skladu sa zakonskom regulativom, svaka pacijentica koja želi prekinuti trudnoću, može podnijeti zahtjev sa medicinskom dokumentacijom. Pregledom u našoj ambulanti utvrđuje se trudnoća, nakon kojega pacijentica iznese stav da želi prekinuti trudnoću, te se upućuje da isto zahtijeva i na Odjelu, na kojemu navedeno riješavamo u roku od 48 sati. Dakle, zahtjev nije pismeni, već usmeni. Sam zahvat ne ide na teret HZZO-a, već ga plaća pacijentica. Prekid trudnoće u našoj ustanovi iznosi 1.800,00kn, s anestezijom 2.100,00kn, a ako je žena Rh negativna, zaštitna se inekcija plaća dodatnih 300,00kn. U slučaju da su potrebne dodatne pretrage, one se naplaćuju prema važećem cjenovniku koji je odredilo Upravno vijeće bolnice. No, ako se radi o prekidu trudnoće preko 10. tjedna trudnoće za koji postoji medicinska indikacija, ide se, kao što sam ranije rekao, sa zahtjevom za prvostupanjsku komisiju. Ona potom donosi odluku koja se prosljeđuje pacijentici- objašnjava.
Lana Pletikapić
Jutros je Slavonski Brod osvanuo pod meteoalarmom, dok snažan sjeverni i sjevero...
10.01.2025. u 08:00
Područna škola "Fra Marijan Lanosović" u Orubici proslavila je izniman jubilej –...
09.01.2025. u 08:02
Svaka nova godina donosi priliku za nove početke, a mnogi od nas u to doba godin...
08.01.2025. u 20:00
Građani Slavonskog Broda trebaju se pripremiti na privremenu prometnu regulaciju...
08.01.2025. u 16:00
Građani Slavonskog Broda ponovno će moći koristiti usluge mobilnih gradskih blag...
08.01.2025. u 10:00
Slavonski Brod ovoga tjedna očekuje promjenjivo vrijeme pod utjecajem južine koj...
07.01.2025. u 18:00
Prema dojavi čitatelja, zabilježili smo prizor nove divlje deponije na lokaciji...
07.01.2025. u 17:00
Ulice Slavonskog Broda, koje bi trebale biti mjesta sigurne šetnje i ugodnog dru...
07.01.2025. u 08:00
Prema zabilježenim podacima u Legitimaciji rezervnih i penzionisanih oficira Jug...
06.01.2025. u 20:00
Dok Eurostatovi podaci osvjetljavaju trenutačno stanje kućanstava, domaća statis...
06.01.2025. u 11:00
Tri crna gavrana sletjela na fenjer nad ulazom u dugu prizemnicu svu u velikim s...
05.01.2025. u 20:00
TD Komunalac d.o.o. obavještava građane da će se prikupljanje i odvoz božićnih d...
05.01.2025. u 14:00
Dana 4. siječnja, oko 21:30, na kružnom toku kod Korza dogodila se prometna nesr...
05.01.2025. u 11:00
Produženi vikend povodom Bogojavljenja, neradnog dana u Hrvatskoj, donosi promje...
04.01.2025. u 20:00
Brodsko-posavska županija raspisala je javni natječaj za dodjelu stipendija redo...
04.01.2025. u 16:00
Od studenoga 2024. godine, Slavonski Brod postao je bogatiji za jedinstvenu atra...
04.01.2025. u 14:00