Sve bebe mogu naučiti zaspati same, ako ste ih spremni podučiti.
Ključ za pomoć vašoj bebi da nauči sama zaspati je zapamtiti da se svi ljudi malo probude mnogo puta tijekom noći, dok se mijenjaju tijekom ciklusa spavanja. Stoga je ključno da beba nauči ponovno zaspati kad se probudi, bez vaše pomoći.
Srećom, to se može učiniti bez traumatiziranja vašeg djeteta. Možete naučiti bebe da zaspu bez asocijacija na spavanje poput ljuljanja ili sisanja i bez da ih ostavite da plaču. Ovo nije proces koji se dogodi preko noći, on može trajati mjesecima - ali djeluje. A kad jednom znaju kako zaspati sami, vjerojatnije je da će moći sami ponovno zaspati kada se malo probude noću.
Ako želite rano početi razvijati dobre navike spavanja, trebali biste započeti tako što ćete pomoći svojoj bebi da nauči sama ponovno spavati. No, to morate činiti u malim koracima.
Evo nekoliko savjeta koji bi vam u tome mogli pomoći.
Većina novorođenčadi i beba će plakati ako ih se ostavi samu dok su pospani. Postoji razlog za to. Bebe žele spavati, ali za to im treba sigurno mjesto. A vaše ruke pružaju to sigurno mjesto.
Kad je krenete spuštati u njezin krevetić ili kolijevku, malo je gurnite dok je spuštate. Tek toliko da je malo probudi. Odredite da ćete ovo malo naguravanje uvijek uključiti u proces.
Učite svoju bebu nečemu novom - da je sigurno ponovno zaspati kad se nađe napola budna u svom krevetiću. Ona to neće učiniti prvih pedeset puta kada pokušate. Ona će plakati, a vi ćete je potapšati ili čak podići ako je potrebno da je smirite. Ali nakon nekog vremena znat će da je sigurna. Može se prepasti ili zacviljeti na trenutak, ali neće doći do panike kao prije.
Ako vaše dijete treba hranu kako bi zaspalo, uvijek će vas tražiti da mu pomognete da ponovno zaspi tijekom noći. Stoga je vaš sljedeći korak postupno prekidanje veze između hranjenja i uspavljivanja.
Obično je bebama najlakše ako ih počnete ljuljati.
Nahranite svoju bebu kada se prvi put probudi iz sna, a opet malo kasnije ako je budna i još uvijek gladna. Ali kada je dijete samo pospano, eksperimentirajte s njim u šetnji ili ljuljanju umjesto da ga hranite. Na taj način počinje učiti zaspati bez hranjenja. Naravno, i dalje koristite ljuljanje ili hodanje kako biste ga uspavali.
Ovo nikada ne znači da uskraćujete hranu gladnoj bebi. Ne počinjete ovo dok vaša beba ne navrši nekoliko mjeseci, dok ne doji ili dobro jede i fizički napreduje. Dojenčad treba jesti vrlo često, pa ćete često primijetiti da je vaše dijete gladno i umorno u isto vrijeme. Ako hodate ili ljuljate svoju bebu, a ona nastavi plakati i buniti se, vrlo je vjerojatno da je gladna i umorna. U tom slučaju, odmah ju nahranite.
Poanta je da postupno prekinete povezanost hranjenja i spavanja pomažući svojoj bebi da zaspi i na druge načine osim sisanja. Sve češće će zaspati bez sisanja. Ako je gladno, nastavit će plakati kako bi vam to dalo do znanja, u tom slučaju ćete ju naravno nahraniti.
Nakon što se navikne da zaspi dok je ljuljaju ili šeću umjesto da jede, sljedeća faza je da je natjerate da zaspi bez ljuljanja. Dakle, počnete s ljuljanjem, ali onda, prije nego što ona stvarno zaspi, prestanete se ljuljati i samo sjedite, držeći je mirno. Ako se buni, počnite se ponovno ljuljati. Možda će vam trebati 25 pokušaja, ali na kraju će zaspati iako ste se prestali ljuljati.
Činite to tjedan dana ili dok se ona ne navikne na to kao na vašu novu rutinu: uspavljivanje dok se ljulja, a zatim zaspi u vašem naručju bez ljuljanja.
Sljedeći korak je da pričekate dok vaša beba skoro ne zaspi u stolici dok je vi držite, zatim ustanete i držite je mirno u naručju u položaju za spavanje dok gotovo ne zaspi. Ako se buni, ljuljajte ju u naručju dok zaspi dok vi stojite. Činite to tjedan dana dok se ne navikne na ovu rutinu.
Sljedeći korak je da ju počnete spuštati u kolijevku ili krevet još budnu iako skoro u snu. Kad se usprotivi -- što naravno hoće -- ponovno ju podignite u položaj za ljuljanje i malo zaljuljajte, a zatim prestanite. I za ovo će vam možda trebati 25 pokušaja, ali na kraju će vam bez protesta dopustiti da ju stavite u krevet.
S vremenom ćete bebu moći staviti u krevetić i držati je tamo dok zaspi, jer više neće trebati ljuljanje. Zatim prelazite na dodirivanje, ali ne i držanje bebe dok ona zaspi u krevetiću. Na kraju će moći zaspati dok je vi jednostavno držite za ruku. Nastavite to činiti sve dok ona to ne prihvati kao vašu novu rutinu.
Foto: Freepik
Jutros je Slavonski Brod osvanuo pod meteoalarmom, dok snažan sjeverni i sjevero...
10.01.2025. u 08:00
Područna škola "Fra Marijan Lanosović" u Orubici proslavila je izniman jubilej –...
09.01.2025. u 08:02
Svaka nova godina donosi priliku za nove početke, a mnogi od nas u to doba godin...
08.01.2025. u 20:00
Građani Slavonskog Broda trebaju se pripremiti na privremenu prometnu regulaciju...
08.01.2025. u 16:00
Građani Slavonskog Broda ponovno će moći koristiti usluge mobilnih gradskih blag...
08.01.2025. u 10:00
Slavonski Brod ovoga tjedna očekuje promjenjivo vrijeme pod utjecajem južine koj...
07.01.2025. u 18:00
Prema dojavi čitatelja, zabilježili smo prizor nove divlje deponije na lokaciji...
07.01.2025. u 17:00
Ulice Slavonskog Broda, koje bi trebale biti mjesta sigurne šetnje i ugodnog dru...
07.01.2025. u 08:00
Prema zabilježenim podacima u Legitimaciji rezervnih i penzionisanih oficira Jug...
06.01.2025. u 20:00
Dok Eurostatovi podaci osvjetljavaju trenutačno stanje kućanstava, domaća statis...
06.01.2025. u 11:00
Tri crna gavrana sletjela na fenjer nad ulazom u dugu prizemnicu svu u velikim s...
05.01.2025. u 20:00
TD Komunalac d.o.o. obavještava građane da će se prikupljanje i odvoz božićnih d...
05.01.2025. u 14:00
Dana 4. siječnja, oko 21:30, na kružnom toku kod Korza dogodila se prometna nesr...
05.01.2025. u 11:00
Produženi vikend povodom Bogojavljenja, neradnog dana u Hrvatskoj, donosi promje...
04.01.2025. u 20:00
Brodsko-posavska županija raspisala je javni natječaj za dodjelu stipendija redo...
04.01.2025. u 16:00
Od studenoga 2024. godine, Slavonski Brod postao je bogatiji za jedinstvenu atra...
04.01.2025. u 14:00