Život

Svjetloslikari Bauerovi

Autor: 035portal Datum objave: 01.05.2025. u 20:00


Gospođa Ljiljana Puđa iz Slavonskog Broda čuva djelić ostavštine poznate brodske fotografske obitelji Bauer, preko stotinu obiteljskih slika i jedan ugovor o kupnji fotografske radnje. Njena sestra Zdenka Olčar bila je udana za sina Bauerovih, Ivicu – Karla, Dragutina. Živjeli su u Velikoj Gorici kraj Zagreba. Njihovom smrću ta je ostavština dospjela gospođi Ljiljani.

Godine 1918. u Brodu na Savi sklopljen je Ugovor između svjetloslikarice gospođe Terezije Schemnitz i gospodina Karla B. Tuboly-Smodića, kojim mu gospođa Terezija prodaje svoju svjetloslikarsku (fotografsku) radnju s Atelierom u Starčevićevoj ulici 55., te svemi k' istoj spadajućimi potrebštinami.

Podjedno dozvoljujem, da se tvrdka i obrt vodi na moje ime sve dotle dok g. kupac nebude mogao dobiti (...) vještu pomoćnicu da samostalno tjeruje radnju... ugovorom se obvezala gospođa Terezija.

Točkom 3 Ugovora gospođa Terezija je također na sebe primila: Vještog pomoćnika li pomoćnicu dužna je prodavateljica nabaviti, kako je to prigodom pogodbe ustanovljeno.

Karlo Smodić kupio je navedeno za 4.000 kruna, te potpisom ugovora stupio odmah u posjed.

Ovaj dokument otkriva nam potpuno nepoznato ime među do sada znanim brodskim fotografima s početka 20. stoljeća, svjetloslikaricu Tereziju Schemnitz. Nitko ju do sada ne spominje, a čudno, niti se je našlo fotografija s oznakom ili potpisom njenog ateliera.

A tko je gospodin Smodić? Podatke o njemu našao sam u Knjizi zavičajnika u brodskom Državnom arhivu. Dragutin (Karlo) Smodić Tuboly rođen je u Ostrogonu u Mađarskoj 15. IV. 1865. od oca Karla i majke Karoline Šimanek. Obitelj je bila plemenitog roda, što potvrđuje jedna dopisnica pisana u Bjelovar 1903. godine Blagorodnom gospodinu Dragutinu pl. Smodić. On je bio državni činovnik, kraljevski gruntovničar, često je po dužnosti mijenjao radna mjesta, pa je i u Brodu na Savi službovao, a tu je i umirovljen. Opet, prema jednoj razglednici upućenoj Dragutinu, vidljivo je da on boravi u Brodu već 1914. godine. Njegova supruga Terezija Harniček umrla je, a druga supruga, Ladislava Tijanić udova Horvath rođena 1872., bila je iz Iloka. Dragutin Smodić imao je sina Josipa rođenog 1902. u Kostajnici.

No, gospodin Smodić imao je i četiri godine stariju kćer Mariju – Mici, nježnu djevojku krupnih plavih očiju, koja je, po svemu sudeći, bila ta vješta svjetloslikarska pomoćnica, koja je i samostalno tjerala radnju, pod nazivom „Foto Smodić“ (na poleđini jedne fotografije u kružnom žigu radnje je natpis: Atelier M. Smodić Brod n/S i zvijezda u središtu kruga). Otac Karlo za nju je kupio svjetloslikarski atelier gospođe Terezije Schemnitz u Starčevićevoj 55. Je li gospođa Schemnitz možda i uvela Mariju u svijet i tajne svjetloslikarstva, nije poznato, ali tako bi prema odredbama u spomenutom Ugovoru trebalo biti.

Oko 1920. godine mlada Marija se udala za jedanaest godina starijeg naočitog Adolfa Bauera. I o njemu nalazimo podatke u Knjizi zavičajnika: rođen je 1887. godine u Neuburgu, u Austriji, od oca Franza i majke Marije Dobesch; po zanimanju je baš bio fotograf, a supruga mu je Marija Smodić (Mici) rođena 1898. u Rumi od oca Karla i majke Terezije Harniček. Supružnici Bauer od tada zajednički rade, imaju atelier „Foto Bauer“, u Starčevićevoj 55, gdje su i stanovali, u kući udove gospođe Ane Krvarić-Brandstäter. Njen muž Hugo Krvarić bio je umirovljeni bosansko-hercegovački solarski prijamnik i preminuo je 1907. Prema reklamnim omotnicama za fotografije, kasnije je atelier jedno vrijeme bio i u Širokoj ulici na broju 7, u dvorištu. Tehnički, atelier je bio jako dobro opremljen, pa u reklami ističu: Izradba svih fotografija do naravne veličine. - Kino snimke. - Reprodukcije. - Diapozitivi. - Uljeni tisak. Radili su i fotografije na svili, od kojih dvije čuva gospođa Pođa. U Registru obrtnika u Državnom arhivu „Foto Bauer“ vodi se od 1920. godine, na ime Marija Bauer, rođ. Smodić-Tuboly.

Godine 1921. godine Adolf i Marija dobivaju sina Edvina, a 1929. sina Ivicu – Karla, Dragutina.

Posao je Bauerovima dobro išao, sudeći prema mnogobrojnim fotografija na kojima su oni snimili Brođane: pojedince, bračne parove, njihove svatove, njihovu djecu, proslave i rođendane, značajne manifestacije u gradu (posveta zastave Hrvatskog sokola), zabave brojnih gradskih društava, komunalne radove (asfaltiranje Jelačićevog placa, postavljanje kanalizacije u Zrinjskoj ulici), gospodarske objekte (Tvornicu vagona, Tvornicu turpija Ivana Meglića u Strossmayerovoj, Holubovu radionicu cementnih proizvoda kod bosanske rampe, bačvariju Exleovih...). To su odreda sadržajno i tehnički vrlo kvalitetne, izoštrene fotografije. U portretiranju, oni su u lokalnom ambijentu slijedili svjetske trendove, a iz portretiranih osoba uspjeli su dati njihovu osobnost i karakter. Posebno je značajno da je u ostavštini Bauerovih i nekoliko fotografija koje prikazuju izgled i opremu njihovog ateliera. Izvor svjetlosti u ondašnjim atelierima bio je stakleni krov i jedan bočni ostakljeni zid. Zavjese, bijele i tamne, regulirale su količinu svjetlosti, pa se moglo igrati sa sjenama. Tako je bilo do konca tridesetih, kada je Brod dobio električnu rasvjetu (1927.), te u atelijerima uvode reflektore s električnim žaruljama. Na spomenutim fotografijama u atelieru vidimo i ondašnje rekvizite - stolice, klupice, naslonjače, štendere za vaze s cvijećem i sl. uz koje su kod fotografiranja smještali likove koje su portretirali. Neđutim, u strašnom nevremenu i tuči koja je zahvatila Brod, stradali su i stakleni krovovi atelijera brodskih fotografa. Bauerovi su to zabilježili na fotografijama svoga ateliera, uz naznaku da je to bilo 1937. godine. Krš i lom posvuda. Komadi stakla razderali su zavjese, oštetili pokućstvo... na sve strane u atelier je prokišnjavalo i voda je dodatno upropastila stvari, fotografske aparate i opremu. Šteta je bila velika.

Bauerovi su imali ekskluzivno pravo snimanja konjskih trka na trkalištu - hipodromu „Vijuš“, kasnije „Poloj“, koje je od 1926. priređivalo Kolo jahača „Ljudevit Posavski“. U tiskanom Programu trka naglašeno je: Upozorenje! Isključivo pravo fotografiranja na trkama dano je „Foto Bauer“ u Brodu n. S. Amaterima dozvoljeno je snimanje jedino uz iskaznice, koje se mogu podići na blagajnama i sudačkoj tribini. Stoga u reklami Bauerovi i ističu izradbu specijalno sportskih snimaka. Ipak je njih bilo dvoje i to dobrih profesionalnih fotografa. Pa dok je Adolf više bio terenac, snimao izvan ateliera, Marija je studiozno portretirala u njihovoj fotografskoj radionici.

Adolf i Marija družili su se s obitelji Pavla-Paje Dimitrijevića, fotografa i vlasnika kino-kazališta „Apolo“ u Starčevićevoj ulici, koje je Pavle zidao 1919. godine, a kinopredstave nijemih filmova počeo prikazivati 1920. I danas na zgradi (bivšeg kina „Partizan“, današnjeg Centra mladih) postoji ostakljeni erker Dimitrijevićevog fotografskog atelijera. Na sačuvanim fotografijama vidimo Bauerove i Dimitrijevićeve bezbrižno izvaljene na toplom pijesku Poloja, a Edvin se igra s lopaticom, pa kako se kvase i brčkaju na savskoj Africi vis-à-vis Granika. Zajedno su za stolom u dobrom raspoloženju u vinogradu kumova Nežić... Na jednoj fotografiji Marija je napisala: "Moja dugogodišnja prijateljica Dimitrijević" (Marija-Vera). Na drugoj pak slici Marija Bauer spremila se u svečanu „brđansku“ šokačku narodnu nošnju: šlinganu suknju, svilene rukave sa zlatom i plišeni kalut sa zlatom, kosa joj je nacoknana i povezana svilenim podvezalom sa zlatom. Onda je Marija snimljena i kako oko vrata nosi veliku svilenu maramu prandžaru na grane. Nošnje su od snaše Marice Knežević iz sela Glogovice, što također piše na poleđini fotografija. I gospođa Dimitrijević je obukla šokačku nošnju. A gospodin Bauer sa slušalicama na ušima strastveno je slušao koncerte iz najnovijeg Filipsovog radioaparata sa zvučnikom u obliku roga. Ako je još netko htio slušati, morao je također staviti slušalice na uši i prikopčati se za radioaparat, a radioaparat za baterije, jer u Brodu električne struje onda još nije bilo.

Adolf je umro oko 1939. godine i Marija je sama nastavila voditi fotografsku radnju. Onda su zaredale i druge nesreće. Stariji sin Edvin nestaje u ratu (na kojoj je strani bio, nije znano). U Foto atelijeru Bauer nađen je pod čudnim okolnostima mrtav jedan njemački vojnik. Marija s tim nije imala nikakve veze, ali je unatoč tome uhićena, optužena i s malodobnim sinom Ivicom odvedena u nacistički logor kraj Beča u Austriji. Što se u logoru događalo, o tome isto ništa ne znamo.

Kada je 1945. godine rat završio, Marija se s Ivicom vratila u Brod. On je pošao na brijački zanat kod gospođe Rapanić na početku Strossmayerove ulice, a onda je primljen u vojnu školu za pilota. Završio je školu, dobio stan u Velikoj Gorici, a 1952. godine se oženio sa Zdenkom Olčar s kojom ima kći Branku rođenu 1953. godine. Iste godine gospođa Marija Bauer odlazi iz Slavonskog Broda sinu u Veliku Goricu, gdje je i umrla 1966. godine. Nakon jednog ranjavanja na straži nesretnim slučajem, Ivica više nije upravljao zrakoplovima. U mirovini, živio je na otoku Rabu i umro u Gorici 2013.

A Josip Smodić, brat gospođe Marije, živio je također u Brodu, u Filipovićevoj ulici do kuće Kavedžija, u jednoj staroj tipičnoj drvenjari s čelom kuće okrenutim putu. Bio je mrtvozornik.

Bauerovi su otišli iz Broda (umrli, odselili), ne ispričavši svoju brodsku priču, te su ovo tek fragmenti iz njihovog života i boravka među nama. Ali, Bauerovi su ostavili bezbrojne fotografije koje će nadopuniti mnoge brodske priče, oni su povijest Broda zabilježili i ispričali fotografskim aparatom.

 


Najuspješniji maturant u Hrvatskoj dolazi iz Slavonskog Broda- upoznajte Bornu!
Škola
Najuspješniji maturant u Hrvatskoj dolazi iz Slavonskog Broda- upoznajte Bornu!

SLAVONSKI BROD – Dok većina maturanata s nestrpljenjem i dozom nervoze otv...

17.07.2025. u 18:55

Od fermentirane maline do Elle Beauty Awards: Brođanka Lana Vitas osvojila kozmetički svijet s brendom Maleena
Grad to su ljudi
Od fermentirane maline do Elle Beauty Awards: Brođanka Lana Vitas osvojila kozmetički svijet s brendom Maleena

U doba kada se kozmetika sve više mjeri marketinškim trikovima, a...

17.07.2025. u 12:00

Ušli u kružni tok preko pločnika: Scena kao iz videoigre u Slavonskom Brodu!
Radar
Ušli u kružni tok preko pločnika: Scena kao iz videoigre u Slavonskom Brodu!

Slavonski Brod, 16. srpnja 2025. – Još jedna scen...

16.07.2025. u 15:00

Je li ovo lice gradske stanogradnje? Stiropor gori, inspekcije šute
Radar
Je li ovo lice gradske stanogradnje? Stiropor gori, inspekcije šute

Slavonski Brod, 16. srpnja 2025. – Dok s bosanske strane Save još t...

16.07.2025. u 13:27

Brođani u strahu: Escherichia coli u vodi iz slavine?!
Radar
Brođani u strahu: Escherichia coli u vodi iz slavine?!

SLAVONSKI BROD – Unatoč dezinformacijama koje su se posljednjih dana pro&s...

16.07.2025. u 11:53

Rijetka prilika: Grad prodaje garaže! Evo kako se prijaviti
Radar
Rijetka prilika: Grad prodaje garaže! Evo kako se prijaviti

SLAVONSKI BROD – Grad Slavonski Brod poziva sve...

15.07.2025. u 16:00

Cvitković kaže da udišemo benzen, Tekić traži hitnu sjednicu, Grad glumi da se ništa ne događa
Radar
Cvitković kaže da udišemo benzen, Tekić traži hitnu sjednicu, Grad glumi da se ništa ne događa

SLAVONSKI BROD – Brođani su se još jednom probudili uz zrak koji ne...

15.07.2025. u 14:00

Dino (11) prodaje plišance kako bi spasio majci život – evo gdje ga možete podržati!
Priče
Dino (11) prodaje plišance kako bi spasio majci život – evo gdje ga možete podržati!

VILJEVO – U svijetu odraslih, često prepunom ravnodušnosti, ponekad...

15.07.2025. u 12:00

Gori preko, ali smrdi ovdje: Marušić od Plenkovića traži hitno rješenje!
Radar
Gori preko, ali smrdi ovdje: Marušić od Plenkovića traži hitno rješenje!

  SLAVONSKI BROD – Već dvanaesti dan tinja požar na odlagališ...

14.07.2025. u 19:22

Lešine štakora u centru Broda već tjedan dana – zar čekamo epidemiju?!
Radar
Lešine štakora u centru Broda već tjedan dana – zar čekamo epidemiju?!

SLAVONSKI BROD – Nevrijeme koje je 8. srpnja pogodilo Slavonski Brod odavn...

14.07.2025. u 12:00

Da sve snage u jedno se slože!
101 brodska priča Zvonimira Toldija
Da sve snage u jedno se slože!

Proslava 1000 godina od utemeljenja Hrvatskog Kraljevstva 1925. godine u Brodu n...

13.07.2025. u 20:00

Od utorka nove cijene goriva
Servisne informacije
Od utorka nove cijene goriva

ZAGREB – Dobre vijesti za vozače! Od utorka, 16. srpnja, na benzinskim pos...

13.07.2025. u 17:00

Bolesnici bijesni: Kako je moguće da nam šest puta u godinu dana nestane isti lijek?
Zdravlje
Bolesnici bijesni: Kako je moguće da nam šest puta u godinu dana nestane isti lijek?

ZAGREB – Hrvatsko tržište ponovno se suočava s nestašicom je...

13.07.2025. u 14:00

Kadić i Jovičić najbolji orači Brodsko-posavske
Događanja
Kadić i Jovičić najbolji orači Brodsko-posavske

    GUNDINCI – Na oranici Obiteljskog poljop...

13.07.2025. u 11:00

KATASTROFA! Slavonski Brod udiše NAJZAGAĐENIJI zrak  u cijeloj EU!
Radar
KATASTROFA! Slavonski Brod udiše NAJZAGAĐENIJI zrak u cijeloj EU!

SLAVONSKI BROD – Unatoč godinama upozoravanja i zahtjeva građana za hitnom...

13.07.2025. u 08:00

Gotovo je s kućicama: Evo kako će funkcionirati digitalna naplata
Servisne informacije
Gotovo je s kućicama: Evo kako će funkcionirati digitalna naplata

Već od idućeg ljeta vozače na hrvatskim autocestama mogla bi d...

12.07.2025. u 17:00

;